Varane: Do tė bėjmė gjithēka pėr tė fituar Botėrorin
Pëlqej
Raphael Varane ėshtė njė nga pikat kyēe tė Francės nė mbrojtje nė Kupėn e Botės. Nė njė intervistė pėr “Le Figare”, mbrojtėsi ka komentuar ecurinė e “Gjelave” nė Rusi.

• A ishte ajo ndaj Belgjikės ndeshja mė e vėshtirė e Botėrorit?

"Me siguri qė ishte ajo, nė tė cilėn kemi pasur mė sė shumti punė nė aspektin mbrojtės. Ai takim mund tė jetė njė shembull pėr tė treguar sesi luhet si skuadėr. Ishim solidė sa herė Belgjika tentoi tė na sulmonte, madje mund tė them se do tė kishim shėnuar edhe njė gol nėse do tė ishim treguar mė tė qetė.

• Mendoni se ishte paraqitja juaj mė e mirė nė ekipin kombėtar?

"Mbase, nuk e di… sidoqoftė, nėse kam luajtur kaq mirė, njė meritė tė madhe kanė edhe shokėt qė na mbrojnė si duhet. Kur ke pėrpara vetes dikė si N’Golo (Kante) qė vrapon nga tė katėrta anėt dhe njė si Pol Pogba, normalisht, kushdo do ta kishte mė tė lehtė. (buzėqesh)

• Ajo ndaj Belgjikės u duk si ndeshje shahu. A ishte e tillė?

"Taktikisht po. Nė kėto lloj ndeshjesh sulmohet dhe mbrohet nė mėnyra tė caktuara. Janė pėrballje qė vendosen nga detajet. Ndonjėherė ishim tė detyruar t’i linim iniciativėn belge, por kishim njė plan fitoreje dhe dukshėm na solli suksesin.

• Jeni i sigurt qė nuk ka asnjė sekret tjetėr?

"Po mė detyroni tė tregoj gjithēka. Nėse e shikoni ndeshjen. do tė vini re punėn mbrojtėse qė bėjnė shokėt e sulmit. Fakti qė jemi nė finale ėshtė rezultati i njė pune kolektive. Courtois nuk mendon kėshtu, thotė qė nuk e meritonit… Ne fituam, kjo ka rėndėsi tani.

• Sa ka ndikuar Didier Deschamps nė arritjen e finales?

"Trajneri ėshtė ai qė ka vendosur dinamikėn, ndėrsa ne kemi pėr detyrė tė respektojmė kėrkesėn e tij. Ai ėshtė shumė i qartė nė qasjen qė duhet tė kemi ndaj ndeshjeve, na pėrcakton idetė pėr t’u ndjekur dhe na tregon udhėn e duhur.

• Nė dy ndeshjet e fundit kanė shėnuar mbrojtėsit qendrorė. A mendoni se njė mbrojtės mund t’ju dhurojė suksesin nė finalen e madhe?

"Nuk mė intereson, mjafton tė ngremė trofeun", pėrfundoi Varane
Shtuar më 12/07/2018, ora 17:15
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori