Statistika Francė-Argjentinė, “albiēelestėt” favorit nė ēdo aspekt
Pëlqej
Tashmė nė "Kazan Arena po luhet ndeshja midis Francės dhe Argjeninės.

Franca e ka nisur me njė formacion tėrėsisht sulmues ndeshjen e sotme duke futur nė vijė tė parė Griezzman, Griroud, Nbappe.

Ata mbėshtetėn nga pas prej Pogba, Kante dhe Matuidi, tė tre lojtar tė shpejtė dhe qė mund tė bėjnė inkursione tė rrezikshme brenda mbrojtjes argjentinase.

1 gol i ka shėnuar Lionel Messi Francės. Kjo ndodhte nė njė miqėsore tė zhvilluar nė Velodrom tė Marsejės mė 11 shkurt 2009 – 2 humbje ka pėsuar Franca nė dy pėrballjet e fundit me Argjentinėn. Mė 7 shkurt 2007 (0-1, me gol tė Saviolės) dhe 11 shkurt 2009 (0-2, me gola tė Gutierrezit dhe Mesit).

– 2 janė pėrballjet nė Botėrorė mes Francės dhe Argjentinės. Nė tė dyja rastet, “Gjelat” kanė pėsuar disfatė. – 2 herė nė 11 pėrballje Franca ka arritur tė mposhtė argjentinasit, 4-3 nė janar tė 1971 dhe 2-0 nė mars tė 1986-ės. – 0,64 ėshtė kjo mesatarja e golave pėr ndeshje qė francezėt kanė ndaj “Albicelestes”. Franca ka arritur ta dėrgojė topin nė rrjetė vetėm nė shtatė raste nė 11 pėrballje me argjentinasit.

– 3 nga 11, ėshtė numri i ndeshjeve, nė tė cilat Franca ka mundur t’i shėnojė Argjentinės. Nė tetė raste transalpinėt kanė dalė nga fusha, pa mundur t’i shėnojnė rivalit tė sotėm. – 54,5 pėr qind tė ndeshjeve tė humbura. Ėshtė ky bilanci francez ndaj Argjentinės, e cila nga ekipet latine ėshtė ajo ndaj tė cilės Franca ka ecurinė mė tė dobėt.


– 4 janė golat e pėsuar nga Hugo Lori gjatė vitit 2018 nė Ligėn e Kampioneve dhe qė tė gjitha janė “Made In Argentina”. Kapitenin e “Gjelave” e kanė mposhtur Gonzalo Higuain dhe Paulo Dibala, respektivisht tre dhe njė herė.

– Messi nuk ka shėnuar kurrė nė fazėn me eliminim direk tė njė botėrori, teksa ka luajtur 666 minuta – Argjentina ėshtė amerikano latinia e fundit qė ka mundur Francėn nė njė kampionat tė Kupės sė Botės.

– Leo Messi ėshtė lojtari i tretė argjentinas qė ka shėnuar nė tre edicione tė ndryshme tė Kupės sė Botės, pas Diego Maradonės (1982, 1986, 1994) dhe Gabriel Batistutės (1994, 1998, 2002).

Shtuar më 30/06/2018, ora 16:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori