Stadiumet e Brazil 2014 (FOTO LAJM)

Pëlqej
Kur kanė mbetur mė pak se dy vjet nga starti i Kupės sė Botės 2014, nė Brazil ka ende shumė punė pėr tu bėrė. Ndėrkohė qė nė tė gjithė globin ka nisur gara pėr tė siguruar njė vend nė fazėn finale tė turneut madhor tė futbollit, zyrtarėt nė Brazil i kanė pėrqendruar forcat nė objektivin qė gjithēka tė jetė gati nė kohė.

Njė grup i Komitetit Organizator Lokal tė Botėrorit 2014 ka zhvilluar njė vizitė nė stadiumin "Maracana" nė Rio de Janeiro, impianti qė do tė presė edhe finalen e aktivitetit. Pasi vėzhguar nga afėr punimet, ata konfirmuan se deri mė tani ėshtė kryer vetėm 66 pėr qind e punės dhe gjithēka po ecėn sipas parashikimeve.

Brazil shpresojnė se organizimi i suksesshėm i Botėrorit 2014 do ta ndihmojė reputacionin e vendit si njė superfuqi tė re ekonomike dhe politike, por pėrgatitjet kanė qenė tė ngadalta dhe shpeshherė ka pasur mjaft probleme.

Punimet nė stadiume janė karakterizuar nga vonesat, grevat e punėtorėve, shpenzimet mbi buxhetin e parashikuar, shqetėsimet rreth transportit, kriminaliteti dhe polemikat nė distancė me FIFA-n. Impiantet nė Salvador dhe nė kryeqytetin Brasilia raportohet tė jenė 70 % gati.

Por, nė qytete tė tjera punimet kanė qenė mė tė ngadalta, ku nė natal dhe Porto Alegre stadiumet janė vetėm 30 % gati. Ndėrkohė, qeveria braziliane ka investuar rreth 13 miliardė dollarė amerikanė pėr infrastrukturėn.

Vetėm stadiumi legjendar "Maracana" pėrllogaritet tė kushtojė afro 430 milionė dollarė. Por, pavarėsisht shpenzimeve tė mėdha dhe vonesave, zyrtarėt e Komitetit Organizator besojnė se pas dy vjetėsh gjithēka do tė jetė gati. Kjo do tė jetė hera e parė qė Brazili do tė organizojė fazėn finale tė Kupės sė Botės qė prej vitit tė largėt 1950. /albeu.com/
Shtuar më 07/09/2012, ora 13:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se Shqipëria do të kalojë fazën e grupeve në EURO 2016?
73.82 %
21.34 %
4.82 %
Total 726 Vota!