Miliona euro pėr Francėn, kjo ėshtė shuma qė FIFA i jep kampiones sė Botės
Pëlqej
Milionat e shpėrndarė nga FIFA pėr Botėrorin “Rusi 2018” kalonin ēdo herė kompeticion tjetėr tė zhvilluar mė parė nga institucioni mė i lartė i futbollit.

Kėtė herė u shpėrndanė 670 milionė euro pėr tė gjitha skuadrat, njė shifėr shumė mė e lartė nga ajo e katėr viteve mė parė.

Diferenca mes kampionėve tė Francės dhe Kroacisė tė vendit tė dytė ėshtė 10 milionė euro.

Njė buxhet qė mund tė ndihmojė shumė dy federatat pėr projektet e tyre (sidomos atė kroate).

Franca do tė rikthehet nė shtėpi me 32.3 milionė euro (38 milionė dollarė.

Kroatėt do tė pėrfitojnė 28 milionė euro, ose 23.8 milionė dollarė.

Ndėrkohė, ditėn e djeshme ėshtė mėsuar skuadra e tretė mė e mirė e turneut, qė ėshtė Belgjika.

Ekipi i Martinezit pėrfitoi 20 milionė euro nga triumfi kundėr Anglisė.

Ekipet qė janė eliminuar nė fazėn e parė u rikthyen nė shtėpi me 7 milionė euro. /albeu.com/
Shtuar më 15/07/2018, ora 20:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori