FIFA ka njė kėrkesė pėr tifozet tėrheqėse
Pëlqej
FIFA do t’u kėrkojė tė gjithė kompanive tė transmetimeve televizive dhe trupave tė xhirimit qė tė reduktojnė nė maksimum pamjet e tifozeve tėrheqėse gjatė zhvillimit tė ndeshjeve, duke filluar nga finalja, pasi cilėsohet si seksizėm.

Shefi i departamentit tė pėrgjegjėsisė sociale nė FIFA, Federiko Adieki ka shpjeguar se gjatė Botėrorit tė Rusisė, ka pasur mė shumė raste seksizmi sesa racizmi.

Nė veēanti, ka pasur shumė raste ngacmimesh nga ana e tifozėve pėr gazetarėt qė bėnin intervista apo lidhje direkte.

Sipas tij, gjithēka ishte njė procedurė normale evolucioni, duke saktėsuar se pamjet kishin pėsuar njė pėrmirėsim tė ndjeshėm nė krahasim me Botėrorin e kaluar.

“Kemi ndėrhyrė edhe nė transmetimet e mėparshme televizive, por nė raste individuale dhe shumė tė dukshme”, shpjegoi ai. /albeu.com/
Shtuar më 12/07/2018, ora 23:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori