Efekti i Botėrorit, Rusia fiton njė shumė marramendėse tė ardhurash
Pëlqej
Rusia si organizatore e Botėrorit ka pasur detyrėn e vėshtirė qė tė bėjė qė tė gjithė tė pranishmit pėr kėtė kopmeticion tė ishin tė sigurt dhe tė argėtoheshin pafundė.

Sigurisht qė ky shtet ka pasur shumė shpenzime pėr sa i pėrket infrastrukturės sė stadiumeve apo sigurisė po kėto nuk janė asgjė nė krahasim me tė ardhurat qė efekti i Botėrorit i ka sjėllė Rusisė.

Pėr sa u pėrketardhurave, parashikmet e qeveritarėve rusė pėrllogariten tė jenė rreth 10.9 miliardė euro, qė do tė thotė fitim pėr ta, edhe pse jo nė nivelet qė priten, megjithatė ėshtė ende herėt pėr tė bėrė vlerėsimet e sakta pėr ndikimin e Botėrorit rus nė ekonomi.

Nė fakt, agjencia pėr matjen e riskut “Moody’s”, pėrpara fillimit tė turneut kishte deklaruar se pavarėsisht rritjes sė tė ardhurave nga turizmi, Botėrori i vitit 2018 do tė kontribuojė nė ekonominė ruse pėr njė afat tė shkurtėr kohe.

Ato qė mund tė kenė pėrfitime nė kėtė aspekt priten tė jenė kompanitė qė veprojnė nė sektorin e turizmit.

Kėto tė fundit do tė kėrkojnė qė tė pėrfitojnė nga momenti pėr tė rritur ekonominė ruse, e cila pas zhvlerėsimit tė monedhės rubla ra nė nivelet minimale pėrpara Kupės sė Botės. /albeu.com/
Shtuar më 12/07/2018, ora 14:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori