FIFA bėn skandal: Heton Shaqirin dhe Xhakėn, por shikoni ēfarė reklamon nga serbėt (FOTO LAJM)

Pëlqej
Sė fundmi pas zhurmės qė bėri festimi i golit me simbolin e shqiponjės nga dy futbollistėt Shqiptarė Xhaka dhe Shaqiri ka bėrėFIFA tė nisi hetimin pėr kėto dy futbollistė.

Ky vendim i FIFA-s ka shokuar tė gjithė, pasi festimi i lojtarėve shqiptarė nuk kishte tė bėjė aspak me provokim politik ndaj serbėve, por ishte vetėm reagim emocional i lojtarėve.

Por FIFA siē duket ka harruar se ēfarė ka bėrė pak para fillimit tė kampionatit botėror.

Federata internacionale e futbollit kishte postuar njė fotografi tė mesfushorit serb, Nemanja Matic me 12 qershor nė faqen zyrtare nė Facebook.

Nė atė fotografi, lojtari shihet duke ngritur tre gishta – veprim ky i cili ėshtė totalisht politik dhe kundėr shqiptarėve

Por ēfarė nėnkupton ngritja e tre gishtave?

Pėrdorimi i parė i popullarizuar i pėrshėndetjes me tre-gishtat (me gishta tė ndara) ishte nė vitin 1988, kur serbėt e pėrdorur pėr tė kundėrshtuar shqiptarėt, kroatėt dhe sllovenėt.

Gjesti i tre gishtave ėshtė njė simbol ekskluziv serb, i cili nė vitet e fundit ka marrė ngjyrime tė forta nacionaliste, pasi u pėrdor nė masė nga forcat paramilitare serbe nė luftė.

Sot pėrshėndetja pėrdoret nga anėtarėt dhe mbėshtetės tė pothuajse tė gjitha partive politike serbe nė tubimet e tyre gjatė fushatave zgjedhore.

Ajo mund tė shihet nė tė gjitha llojet e demonstratave nė rrugė dhe festime.

Pėrshėndetja ėshtė pėrdorur shpesh nga tifozėt dhe lojtarėt kur festonin pėr fitoret e tyre.
Shtuar më 25/06/2018, ora 14:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori