Reagon mjeku pėr hetimin e FIFA-s: Ėshtė simbol pellazgo - ilir (FOTO LAJM)

Pëlqej
FIFA ka nisur hetimet mbi festmin me shqiponjė nga dy futbollistėt Xhaka dhe Shaqiri nė ndeshjen me Serbinė

Ky festim ka sjellė reagime tė shumta edhe nė rrjetet gazetareske por edhe nė ato intelektuale tė rajonit per edhe mė gjerė.

Mjeku u njohur shqiptar Tritan Kalo njė i apasionuar pas futbollit shkruan se simboli qė benė dy futbollistet shqiptarė ėshtė shumė i vjeter dhe vjen qė nga koha pellazgo ilire e origjinės shqiptare.

Nė njė shėnim nė rrjetet sociale ai ironizon FIFA duke shtuar se “SIMBOLIKA eshte element i shprehjes, dhe LIRIA e tė shprehurit sikur edhe mbrohet nga “HIPOKRIZIA Politike” Europiane nė Konventen Europiane tė tė Drejtave tė njeriut (Neni 10 - Liria e shprehjes: “Ēdokush ka tė drejtėn e lirisė sė shprehjes.

Ja shėnimi i plotė nė facebook i mjekut tė njohur:

Simbol mijra vjeēar i Iliro-pellazgeve, kur FIFA dhe Kampionati Boteror i Futbollit ende NUKU ishin ne “embriogenezen” e zhvillimeve te Shoqerise njerzore, dhe Sllavet = “S(k)llavet (kendoni pak Ismail Kadarene per te kuptuar me mire kete term), ende NUKU kishin zbritur ne keto vise….PERSE gjithe kjo HISTERI mediatike neper Europe e Serbi ne lidhje me kete simbol te Xhakes dhe Shaqirit, shqiptareve te Zvicres, dhe pse gjithe kjo shperndarje e denim i ketij gjesti emocional ne rrjetet sociale, nga individe “internacionaliste te vonuar", apo "ANAL-ISTE te veteliēensuar si te tille”…SIMBOLIKA eshte element i shprehjes, dhe LIRIA e te shprehurit sikur edhe mbrohet nga “HIPOKRIZIA Politike” Europiane ne Konventen Europiane te te Drejtave te njeriut (Neni 10 - Liria e shprehjes: “Ēdokush ka tė drejtėn e lirisė sė shprehjes.
Kjo e drejtė pėrfshin lirinė e mendimit dhe lirinė pėr tė marrė ose pėr tė dhėnė informacione ose ide, pa ndėrhyrjen e autoriteteve publike dhe pa marrė parasysh kufijtė”…..), apo per NE Shqiptaret ka vetem standarte mohuese dhe denigruese…DUAN me ēdo kusht te na ērrenjezojne si POPULL, sepse e kaluara jone i ben hije “pseudo-historise” se Civilizimit Europian, dhe e permbys kete sajese te Oborreve Perandorake, Mbreterore dhe te Kancelerive Perendimore Europiane…..
Shtuar më 24/06/2018, ora 16:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori