Publikohet letra e rrallė ku Enver Hoxha uronte Brazilin pėr fitoren e Botėrorit

Pëlqej
Kur bėhet fjalė pėr futboll tė gjithė e duan dhe e ndjekin.

Sė fundmi ėshtė publikuar edhe njė letėr e diktatorit dhe ish-liderit tė partisė Komuniste, Enver Hoxha me anė tė sė cilės i uron fitoren e Kampionatit Botėror tė vitit 1970 qė u mbajt nė Meksisė.

Botėrorin e asaj pėriudhe arriti ta fitojė Brazili i Peles, dhe nė atė periudhė edhe Brazili ishte nėn diktatin komunist.

Nė letrėn e Hoxhės pėr homologut e tij, Kryetarit tė Partisė Komuniste tė Brazilit, Joao Amazonas, shkruhej:

“Urime pėr fitoren e Kampionatit botėror. Fitorja e kėtyre djemve tė thjeshtė tė popullti brazilian ėshtė njė fitore e tė gjithė proletariatit botėror, kundėr imperializmit dhe revizionizmit. Populli shqiptar ka qenė me mish e me shpirt nė kėto ditė pranė popullit brazilian dhe kombėtares sė tij tė futbollit, Rroftė populli brazilian, Lavdi marsizėm-leninizmit” /albeu.com/
Shtuar më 25/06/2018, ora 12:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori