Neymar udhėheq Brazilin kundėr Zvicrės
Pëlqej
Gjithēka ėshtė gati pėr debutimin e Neymar nė Rusi 2018, qė me Brazilin e tij do tė sfidojė sot nė orėn 20:30 Zvicrėn e shqiptarėve tė naturalizuar nė zviceranė.

Duhet tė kthehemi pas shumė larg nė kohė pėr tė rikujtuar pėrballjen e vetme mes dy pėrfaqėsueseve nė njė botėror. Ishte 1950 kur Brazili e Zvicra u ndeshėn mes tyre nė njė takim tė pėrfunduar nė barazim 2-2.

Brazili ėshtė ekipi i vetėm qė ka marrė pjesė nė ēdo Botėror qė nga viti 1930.

Seleēćo ėshtė e pamposhtur nė 12 ndeshjet e fundit tė fazės nė grupe dhe ka fituar 16 sfida nga 18 debutueset nė njė Kampionat Botėror.

Zvicra nuk humbet njė ndeshje debutimi nė Kupėn e Botės qė nga katėr edicione.

Ecuria mė e mirė e helvetėve ėshtė ajo e edicionit tė vitit 1954, kur aventura e tyre pėrfundoi nė ēerekfinale.

Zviceranėt kanė fituar vetėm njė herė grupin e tyre, nė Botėrorin 2006.

Ylli i vėrtetė i kėsaj ndeshje ėshtė Neymar, qė ka marrė pjesė nė 5 nga 11 golat e fundit tė Brazilit nė Kampionatet Botėrore, me 4 gola dhe 1 asist.

Trajneri i Brazilit, Tite merr pjesėBotėrorin e tij tė parė si trajner, njėlloj si kolegu i tij, ish-trajneri i Lazio Petkovic.

Seleēćo do ta nisė me modulin 4-3-3: me sulmin e ėndrrave, Neymar, Gabriel Jesus dhe Coutinho. Zvicra pėrgjigjet me 4-2-3-1.
Shtuar më 17/06/2018, ora 17:07
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori