Botėrori me statistika negative, gola me "pikatore”
Pëlqej
Botėrori "Rusia 2018" padyshim qė na ka habitur me surprizat e tij.

Shumica e skuadrave tė mėdha qė shiheshin si pretendente kryesore janė eliminuar nga kampionati, kujtojmė elminimin e Gjermanisė, Argjentinės, Portugalisė dhe sė fundmi Spanjės.

Por veēmas kėtyre ky Botėror mesa duke i ka golat me "pikatore".

Nė 52 ndeshje tė zhvilluara janė shėnuar 136 gola, duke regjistruar njė mesatare 2.62 gola pėr ndeshje.

Aspekti negativ i kėsaj historie ėshtė se 52 ndeshjet e luajtuara pėrfaqėsojnė 81% tė pėrballjeve totale tė Botėrorit tė Rusisė.

Kjo mesatare golash e arritur nė pėrfundim tė kėtyre 52 ndeshjeve ėshtė mė e ulėt nė krahasim me atė tė shumė edicioneve tė kaluara.

Vlen tė theksohet se 32 nga kėto 136 gola, ose ndryshe 24% e tyre u shėnuan nė vetėm 5 ndeshje.

Kjo do tė thotė se, pa sfidat Rusi-Arabi Saudite, Portugali-Spanjė, Belgjikė-Tunizi, Angli-Panama dhe Francė-Argjentinė, mesatarja e golave tė kėtij Botėrori do tė ishte 2.21 gola pėr ndeshje, shifėr kjo e afėrt me minimumin historik tė shėnuar nė Botėrorin e Italisė sė vitit 1990, me njė mesatare prej 2.2 golash pėr ndeshje.
Shtuar më 02/07/2018, ora 13:03
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori