RUS
5 - 0
SAU
14 Qershor, Ora 17:00
EGY
0 - 1
URY
15 Qershor, Ora 14:00
MAR
0 - 1
IRN
15 Qershor, Ora 17:00
PRT
3 - 3
ESP
15 Qershor, Ora 20:00
FRA
2 - 1
AUS
16 Qershor, Ora 12:00
ARG
1 - 1
ISL
16 Qershor, Ora 15:00
DNK
0 - 1
DEN
16 Qershor, Ora 18:00
HRV
2 - 0
NGA
16 Qershor, Ora 21:00
CRI
0 - 1
SRB
17 Qershor, Ora 14:00
DEU
0 - 1
MEX
17 Qershor, Ora 17:00
BRA
1 - 1
CHE
17 Qershor, Ora 20:00
SWE
1 - 0
KOR
18 Qershor, Ora 14:00
BEL
3 - 0
PAN
18 Qershor, Ora 17:00
TUN
1 - 2
GBR
18 Qershor, Ora 20:00
COL
1 - 2
JPN
19 Qershor, Ora 14:00
POL
1 - 2
SEN
19 Qershor, Ora 17:00
RUS
3 - 1
EGY
19 Qershor, Ora 20:00
PRT
1 - 0
MAR
20 Qershor, Ora 14:00
URY
1 - 0
SAU
20 Qershor, Ora 17:00
IRN
0 - 1
ESP
20 Qershor, Ora 20:00
DEN
1 - 1
AUS
21 Qershor, Ora 14:00
FRA
1 - 0
DNK
21 Qershor, Ora 17:00
ARG
0 - 3
HRV
21 Qershor, Ora 20:00
BRA
2 - 0
CRI
22 Qershor, Ora 14:00
NGA
2 - 0
ISL
22 Qershor, Ora 17:00
SRB
1 - 2
CHE
22 Qershor, Ora 20:00
BEL
5 - 2
TUN
23 Qershor, Ora 14:00
KOR
1 - 2
MEX
23 Qershor, Ora 17:00
DEU
2 - 1
SWE
23 Qershor, Ora 20:00
GBR
6 - 1
PAN
24 Qershor, Ora 14:00
JPN
2 - 2
SEN
24 Qershor, Ora 17:00
POL
0 - 3
COL
24 Qershor, Ora 20:00
SAU
2 - 1
EGY
25 Qershor, Ora 16:00
URY
3 - 0
RUS
25 Qershor, Ora 16:00
IRN
1 - 1
PRT
25 Qershor, Ora 20:00
ESP
2 - 2
MAR
25 Qershor, Ora 20:00
AUS
0 - 2
DNK
26 Qershor, Ora 16:00
DEN
0 - 0
FRA
26 Qershor, Ora 16:00
NGA
1 - 2
ARG
26 Qershor, Ora 20:00
ISL
1 - 2
HRV
26 Qershor, Ora 20:00
MEX
0 - 3
SWE
27 Qershor, Ora 16:00
KOR
2 - 0
DEU
27 Qershor, Ora 16:00
CHE
2 - 2
CRI
27 Qershor, Ora 20:00
SRB
0 - 2
BRA
27 Qershor, Ora 20:00
SEN
0 - 1
COL
28 Qershor, Ora 16:00
JPN
0 - 1
POL
28 Qershor, Ora 16:00
GBR
0 - 1
BEL
28 Qershor, Ora 20:00
PAN
1 - 2
TUN
28 Qershor, Ora 20:00
FRA
4 - 3
ARG
30 Qershor, Ora 16:00
URY
2 - 1
PRT
30 Qershor, Ora 20:00
ESP
3 - 4
RUS
1 Korrik, Ora 16:00
HRV
2 - 3
DEN
1 Korrik, Ora 20:00
BRA
2 - 0
MEX
2 Korrik, Ora 16:00
BEL
3 - 2
JPN
2 Korrik, Ora 20:00
SWE
1 - 0
CHE
3 Korrik, Ora 16:00
COL
3 - 4
GBR
3 Korrik, Ora 20:00
URY
0 - 2
FRA
6 Korrik, Ora 16:00
BRA
1 - 2
BEL
6 Korrik, Ora 20:00
SWE
0 - 2
GBR
7 Korrik, Ora 16:00
RUS
3 - 4
HRV
7 Korrik, Ora 20:00
FRA
1 - 0
BEL
10 Korrik, Ora 20:00
GBR
1 - 2
HRV
11 Korrik, Ora 20:00
FRA
4 - 2
HRV
14 Korrik, Ora 16:00
-
15 Korrik, Ora 17:00
Historiku i Botėrorit

Kampionati Botėror (apo Kupa e Botės) ėshtė njė garė ndėrkombėtare e pėrfaqėsueseve tė meshkujve tė shteteve anėtare tė FIFA-s, federatės qeverisėse tė futbollit. Turneu mbahet ēdo katėr vjet qė nga koha e themelimit (1930), pos viteve 1942 dhe 1946 qė nuk ėshtė mbajtur, pėr shkak tė Luftės sė Dytė Botėrore.

Formati aktual i kampionatit pėrfshin 32 pėrfaqėsuese qė garojnė pėr trofeun nė stadiume tė ndryshme tė vendit nikoqir pėr njė periudhė rreth njė muaj. Kjo fazė zakonisht emėrohet si ‘finalet e Kampionatit Botėror’. Faza kualifikuese, e cila mbahet gjatė tre viteve paraprake, shfrytėzohet pėr tė pėrcaktuar se cilat skuadra nga zonat kontinentale do t’i bashkohen nikoqirit (qė kualifikohet automatikisht) nė turneun final.

Nė ‘finalet e Kampionatit Botėror’ ekzistojnė dy faza: faza grupore dhe faza e eliminimit direkt.

Nė fazėn grupore, pėrfaqėsueset garojnė tė tetė grupe, tė cilat pėrmbajnė nga katėr skuadra tė zgjedhura me short. Dy ekipet qė zėnė vendet e para nė secilin grup, vazhdojnė nė fazėn e eliminimit direkt. Nė rast tė pikėve tė barabarta merret parasysh diferenca e golave, kurse mė pas ndeshjet ballė pėr ballė.

Faza e eliminimit direkt bazohet nė njė ndeshje, gjatė cilės skuadra fituese vazhdon tutje. Nė rast tė barazimit, ekzistojnė vazhdimet dhe nė fund penaltitė e vendosin fituesin nėse kjo ėshtė e domosdoshme. Kjo fazė fillon me 1/8 e finales, ku vendi i parė i njė grupi, luan me vendin e dytė tė grupit tjetėr. Pasojnė ēerekfinalet, gjysmėfinalet dhe nė fund finalja.

Fituesit e Kupės sė BotėsMe pesė tituj tė fituar, Brazili ėshtė pėrfaqėsuesja mė e suksesshme nė Kampionatin Botėror dhe ėshtė kombėtarja e vetme qė ka luajtur nė gjithė kampionatet e deritanishme (19 kampionate), ndėrsa ėshtė nikoqir i kampionatit tė 20-tė (Brazili 2014). Italia (1934 dhe 1938) dhe Brazili (1958 dhe 1962) janė tė vetmet pėrfaqėsuese qė i kanė fituar nga dy tituj radhazi. Gjermania ėshtė kombėtarja me mė sė shumti pjesėmarrje nė top-katėrshen pėrfundimtare, 12 herė. Ndėrsa nė dy vendet e para ka pėrfunduar shtatė herė, po aq sa Brazili.

Kombėtaret qė e kanė fituar Kampionatin Botėror:

Brazili – 5 tituj (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)
Italia – 4 tituj (1934, 1938, 1982, 2006)
Gjermania (Gjermania Perėndimore) – 4 tituj (1954, 1974, 1990, 2014)
Uruguai – 2 tituj (1930, 1950)
Argjentina – 2 tituj (1978, 1986)
Anglia – 1 titull (1966)
Franca – 1 titull (1998)
Spanja – 1 titull (2010)Fakte dhe Shifra

Dy lojtarė ndajnė rekordin pėr mė sė shumti paraqitje nė Kampionate Botėrore, me nga pesė: meksikani Antonio Carbajal (1950–1966) dhe gjermani Lothar Matthaus (1982–1998). Matthaus ka zhvilluar mė sė shumti ndeshje nė Kampionate Botėrore, 25.

Legjenda braziliane, Pele, ėshtė lojtari i vetėm qė ka fituar tri medalje nė Kampionate Botėrore (1958, 1962 dhe 1970, edhe pse nuk luajti nė finalen e vitit 1962 pėr shkak tė lėndimit).

Golashėnuesi mė i mirė nė histori tė Kampionateve Botėrore ėshtė braziliani Ronaldo me 15 gola (1998–2006). Gjermanėt Miroslav Klose (2002–2010) dhe Gerd Muller (1970–1974) ndajnė vendin e dytė me nga 14 gola. I katėrti nė renditje ėshtė francezi Just Fontaine, por ai mban rekordin pėr mė sė shumti gola tė shėnuar nė njė kampionat tė vetėm – tė gjithė 13-tė golat e tij janė shėnuar nė Kampionatin Botėror tė vitit 1958.

Braziliani Mario Zagallo dhe gjermani Franz Beckenbauer janė tė vetmit qė e kanė fituar Kupėn e Botės edhe si lojtarė edhe si trajnerė. Italiani Vittorio Pozzo ėshtė trajneri i vetėm qė e ka fituar dy herė Kampionatin Botėror (1934 dhe 1938).