Hajde Zvicėr! Gazeta e njohur zvicerjane shkruan shqip (FOTO LAJM)

Pëlqej
Gazeta e mirėnjohur zvicerane, “Tages Ainziger” ka bėrė njė reportazh nė Kosovė, vendi prej tė cilit e kanė prejardhjen yjet mė tė mėdhenj tė Kombėtares zvicerane tė futbollit, nė prag tė ndeshjes Zvicėr-Suedi.

“Hajde Zvicėr. Kėshtu thėrrasin banorėt e kėtij fshati”, shkruan “Ainziger” nė tekstin pėr fshatin Zhegėr, fshat nga i cili e ka prejardhjen Xherdan Shaqiri.

kėtė reportazh gjerė e gjatė shkruhet pėr euforinė qė mbretėron te shqiptarėt para kėsaj ndeshjeje, tė cilėt me zemėr mbėshtesin Kombėtaren zvicerane, sikur tė jetė Kombėtarja e tyre.

Kjo pėrballje do t’i japė tė drejtėn njėrėn mes Suedisė dhe Zvicrės qė tė sfidojnė nė ēerekfinale, fituesen e ēiftit Angli-Kolumbi.

Njė kualifikim mes tetė mė tė mirave tė botės, do ta ndihmonte Zvicrėn tė barazonte rezultatin mė tė mirė tė arritur nga ata nė njė Kupė tė Botės, tė regjistruar nė Botėrorin e zhvilluar nė shtėpi nė 1954-ėn.

Suedia, nga ana tjetėr, mund tė krenohet pėr njė finale tė luajtur nė Kupėn e Botės, nė 1958-ėn.

Ndėrkohė, pėr sa i takon formacioneve tė mundshme, nuk ka dyshim se sfida kryesore nė distancė do tė jetė ajo mes suedezit Emil Peter Forsberg, sulmuesi i talentuar i krahut, qė luan me Leipzig (39 ndeshje dhe 6 gola me kombėtaren) dhe zviceranit (me origjinė shqiptare) Xherdan Shaqiri, ish-lojtari i Bayern Munich, Inter qė tani luan me Stoke-n.

Para se tė shėnonte tre gola kundėr Meksikės, Suedia nuk kishte arritur tė realizonte dy ose mė shumė gola nė 11 ndeshjet e mėparshme.

Nė tė gjitha ndeshjet e Zvicrės nė kėtė Botėror, janė shėnuar gola nga tė dy ekipet.

Kjo do tė jetė ndeshja e 50-tė e Suedisė nė Kupėn e Botės, Kombėtarja e 11-tė qė e arrin kėtė shifėr.

Shtuar më 03/07/2018, ora 12:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori