FIFA mund tė dėnoj Meksikėn
Pëlqej
FIFA ka hapur procedura disiplinore kundėr Federatės sė Futbollit tė Meksikės pasi qė janė dėgjuar brohoritma homofobike gjatė ndeshjes sė tyre kundėr Gjermanisė nė Botėrorė.

Aty akuzohen disa tifozė tė Meksikės kishin brohoritur nė drejtim tė portierit tė Gjermanisė Manuel Neuer derisa ai po e rivėnte tipin nė lojė nė pjesėn e parė tė ndeshjes se parė tė Grupit F, nė mes tė Gjermanisė dhe Meksikės.

Njė zėdhėnės i FIFA’s ka konfirmuar pėr Omnisport se ka hapur procedura disiplinore por nuk ka mundur qė tė jap komente tė tjera.

Tifozėt kishin brohoritur “Ooooooooooooooooh”, derisa portieri pėrgatitej ta godiste topin derisa mė vonė kishin bėrtitur “puto” (e cila gjė do tė thotė ‘kurvė’ por po ashtu pėrdorėt edhe si ‘gej’ nė spanjisht), njė fjalė qė ėshtė bėrė kulturė e shumė tifozėve nė Amerikėn Latine.

Meksikės mund ti pėrsėritet dėnimi qė e ka marrė pėr disa vite, por qė nuk po arrin ende ta ndal atė fjalė nė tribuna.

Gjatė Copa America Centenario nė SHBA, tifozėt ishin kritikuar ashpėr duke pėrdorur kėtė fjalė madje pasi ishin vrarė 49 njerėz nė njė sulm terrorist nė njė klub tė LGBT nė Orlando. /albeu.com/
Shtuar më 18/06/2018, ora 21:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori