FIFA dėnon Serbinė me 10 mijė franga
Pëlqej
FIFA ka dėnuar Serbinė dhe Meksikėn me nga 10 mijė franga pėr shkak tė sjelljes sė pahijshme tė tifozėve nė ndeshjet e raundit tė parė tė Botėrorit.

Nė arsyetimin e FIFA-s theksohet se tifozėt serbė nė ndeshjen kundėr Kosta Rikės kanė paraqitur banerin fyes politik qė ka tė bėjė me Luftėn e Dytė Botėrore, transmeton Koha.net.

Sipas arsyetimit, transmeton Koha.net, tifozėt meksikanė nė ndeshjen kundėr Gjermanisė kanė brohoritur parulla diskriminuese dhe fyese kundėr komunitetit LGBTI kur portieri Manuel Neuer pėrgatitej pėr tė degazhuar topin.

Theksohet se bėhet fjalė pėr brohoritjen qė ėshtė e popullarizuar nė Amerikėn Latine dhe pėr kėtė shkak FIFA i ka dėnuar shumė federata latino-amerikane gjatė kualifikimeve pėr Botėror. /albeu.com/
Shtuar më 21/06/2018, ora 00:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori