Euronews: FIFA hap proēedurė disiplinore pėr Xhakėn dhe Shaqirin
Pëlqej
Tė gjithėve na gėzuan me golat qė Shaqiri dhe Xhaka shėnuan pėr Zvicrėn nė pėrballjen e saj me Serbinė, ndeshje e vlefshme pėr Kupėn e Botės

Megjithatė, Euronews ka shkruar se FIFA ka hapur procedurat disiplinore kundėr dy lojtarėve tė Zvicrės gjatė festimeve tė tyre gjatė fitimit tė sė premtes mbi Serbinė.

“Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, tė dy shqiptarė etnikė dhe tė trashėgimisė kosovare, festuan golat e tyre me njė gjest imitues tė shqiponjės me dy koka nė flamurin shqiptar. Serbia refuzon tė njohė pavarėsinė e Kosovės sė saj tė mėparshme. Lojtarėt mohuan se festimet e tyre ishin politike”, ka shkruar Euronews.com.

“Nuk ėshtė diēka qė ėshtė e zezė apo e bardhė. Ėshtė njė ēėshtje interpretimi. Pėr mua, kjo nuk ėshtė njė deklaratė politike, por sigurisht unė jam shumė subjektiv kėtu. Ne do tė shohim reagimin e FIFA-s”, tha Claudio Sulser, njė delegat i Ekipit Kombėtar tė Zvicrės.

FIFA thotė se po sheh gjithashtu sjelljen e tifozėve serbė nė lojė, si dhe komentet e trajnerit serb i cili u citua duke thėnė se gjyqtari duhet tė vihet nė gjyq tė Hagės, nė shtėpinė e gjykatės sė krimeve tė luftės tė Kombeve tė Bashkuara pėr ish-Jugosllavinė. /albeu.com/
Shtuar më 24/06/2018, ora 18:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori