De Biazi: Ndihem i tradhtuar, nga stoli i Polonisė te Kroacia e Ronaldo
Pëlqej
Gianni De Biasi, ish-tra jneri i Kombėtares sė Shqipėrisė, ėshtė rikthyer tė flasė pėr median italiane, mė konkretisht pėr mikrofonat e “RMC Sport”, ku tregon jo vetėm sesi ėshtė tradhtuar nė momentin e fundit nga federata polake pėr tė marrė drejtimin e kėsaj kombėtareje pas Botėrorit, por nė tė njėjtėn flet edhe pėr finalen e Botėrorit, fituesin e mundshėm tė “Topit tė Artė”, por edhe pėr blerjen madhėshtore dhe lėvizjet qė mund tė ndodhin nė vazhdim te Juventusi dhe perspektivėn e Serisė A nė vazhdim.

De Biazi, si e parashikoni finalen e Kupės sė Botės?

Nė njė ndeshje tė vetme tė gjitha diferencat mund tė zerohen, edhe pse shoh si favorite Francėn, njė skuadėr qė ėshtė rritur shumė me futbollistė tė njė cilėsie absolute. Gjithsesi, presioni dhe fakti qė ata janė favoritė mund tė ndikojė negativisht. Sepse pas finales sė Europianit nė shtėpi, francezėt kanė shumė pėr tė humbur edhe tė dielėn.

Po Kroacia si ju duket?

Mė nė fund nuk ka mė egoizėm dhe individualizėm. Tė gjithė arsyetojnė me “ne”. Forca e kėsaj skuadre ėshtė grupi dhe falė tij mbėrritėn deri kėtu.

Ėshtė Luka Modriē pėr “Top tė Artė”?

E meriton. Ka bėrė gjėra tė rėndėsishme me Realin e Madridit dhe nėse fiton Botėrorin, do tė jetė favoriti numėr njė.

Ronaldo te Juventusi, e prisnit?

Jam shumė i gėzuar, sepse ėshtė futbollisti mė i fortė nė botė. Ai i sjell prestigj tė gjithė Serisė a. Nė tė njėjtėn kohė, i shton mė shumė vetėbesim shokėve tė tij tė rinj tė skuadrės dhe do tė jetė edhe njė lider i dhomave tė zhveshjes. Jam i bindur se te Juventusigjithė do ta ndjekin pėr tė arritur te fitorja e Champions. Me njė si Ronaldon nė skuadėr, e ke sigurinė qė pa njė gol pėr ndeshje prej tij nuk del. Por shpresoj qė te Juventusi tė mos gabojnė qė t’i kėrkojnė edhe tė mbrojė…

Higuain duhet tė largohet…

Unė do tė kisha vėshtirėsi tė hiqja dorė nga njė si ai, por duhet parė sesi do tė ndryshojnė politikat nė dhomat e zhveshjes. Alegri gjithsesi do tė tregohet i qartė jo vetėm me Higuainin, por edhe tė gjithė lojtarėt e Juves.

Kush mendoni se mund ta shqetėsojė Juven nė luftėn pėr titull?

Interi ka bėrė njė hap pėrpara, Roma ėshtė pėrforcuar, nėse do tė mbajė Alisonin. Por edhe Napolin e shoh mirė, ndaj tė tria sė bashku do tė kėrkojnė tė frenojnė Juventusin.

Ishit vėrtet pranė pankinės sė Polonisė?

Dy ditė mė parė isha pranė asaj tė Italisė, por nė fund mė parakaloi njė tjetėr. Ndėrsa dje (tė mėrkurėn) isha praktikisht trajneri i ri i Polonisė, por Boniek (presidenti i federatės) zgjodhi njė trajner polak. Realisht ndihem i tradhtuar, gati i shkarkuar, sepse mė ishte premtuar ky post. Ndihem keq, sepse do tė kisha preferuar tė ma komunikonte vetė Boniek, jo njė kryeredaktor i njė gazete.

Tani, mes njė klubi dhe njė kombėtareje, cilėn do tė zgjidhnit?

Nuk kam preferenca. Do tė mė pėlqente vetėm qė tė rikthehesha tė stėrvitja dhe tė kėrkoja arritjen e objektivave shkuran panorama.
Shtuar më 15/07/2018, ora 10:35
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori