Britanikėt preken nga historia e dhimbshme e Modriē dhe Mandzukiē
Pëlqej
Njė histori e pazakontė e njė shteti tė Europės qė ende ėshtė i traumatizuar nga dhuna dhe lufta qė e pėrjetoi nė vitet e 90’.

Militantėt serbė kishin vrarė gjyshin e Luka Modric, sot kapiten i skuadrės sė Kroacisė, e cila nė kėtė Botėror arriti nė Finale. Si fėmijė, Mario Mandzukiē kishte shkuar si refugjat nė Gjermani.

Gazeta angleze prestigjioze "The Guardian" pėrmes njė shkrimi, ka treguar pėr talentet dhe arritjen e Kroacisė deri kėtu ku ėshtė. Fitorja e madhe e mbrėmshme kundėr Anglisė me rezultat 2:1, ka lėnė gojė hapur botėn.

Arritja e Kroacisė nė gjysmėfinale padyshim qė ishte fitore, madje ishte mbi pritshmėrinė, shanset demokrafike e ekonomike. Ky vend i vogėl, nė formė tė patkua gradualisht po del nga kriza ekonomike, por megjithatė, e zhytur nė problemet politike.

Nė Moskė, qė nga fillimi i kampionatit, pėrkrahėsit kroatė mbanin pankartat “Kemi ardhur pėr tė fituar, nuk dorėzohemi”.

"Imagjinoni nėse futbolli kroat kishte ekzistuar para atij anglez!", tha trajneri Zlatko Daliē kur Kroacia e mundi Rusinė nė ēerekfinale.

Shtuar më 12/07/2018, ora 09:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori