Britanikėt: Dy shqiptarė mposhtėn rusėt dhe serbėt qė u bashkuan kundėr tyre
Pëlqej
“Nga tė gjithė lojtarėt, duhej tė ishin ata. Papritmas, nė minnutėn e fundit, Xherdan Shaqiri po shkėputej, serbėt po e ndiqnin por pa qenė nė gjendje ta kapnin para se ai ta fuste topin nėn kėmbėt e Vladimir Stojkovicit. Ishte njė gol qė e mposhti Serbinė dhe e vuri Zvicrėn nė njė pozitė shumė tė mirė pėr tė kaluar nė rundin tjetėr, por njėkohėsisht ishte shumėshumė se njė ndeshje”, kėshtu e nis raportin e ndeshjes Svicėr – Serbi, e pėrditshmja britanike The Guardian.

Mė pas gazeta prestigjioze britanike e pėrshkruan festimin e futbollistit kosovar, Xherdan Shaqirit, tė shėnuar nė minutėn e 90-tė, me kėto fjalė: “Teksa u kthye dhe bėrtiti e hoqi fanellėn, i shtrėngoi muskujt dhe interpretoi simbolin e shqiponjės dykrerėshe, qė ėshtė rikrijim i flamurit shqiptar. Pėrkrah tij, Granit Xhaka e bėri tė njėjtėn gjė, pėr herė tė dytė”.

Xhaka e shėnoi golin e barazimin me njė goditje tė fuqishme nga 18 metra, ndėrsa Shaqiri atė tė fitores.

“Dy kosovarė, dy gola, nė njė stadium ku tifozėt rusė dhe serbė ishin bashkuar, duke e pėrkrahur njė ekip qė Shaqiri dhe Xhaka nuk e shohin thjesht si kundėrshtar. Shaqiri pati flamurin e Kosovės tė ngjitur nė kėpucėn e tij. Babai i Xhakės ishte burgosur dhe rrahur nė ish-Jugosllavi pėr shkak se kishte bėrė fushatė nė favor tė pavarėsisė sė Kosovės dhe vėllai i tij, Taulanti, luan pėr Shqipėrinė. Sė bashku me Valon Berhramin, ata u vėrshėllyen nga njė turmė qė brohoriste ‘Serbia-Rusia!’ ‘Serbia-Rusia!’ Ndėrsa njė pankartė i shpalli dy vendet ‘vėllazėrore’”, shkruan me tej Guradian.

Shtuar më 23/06/2018, ora 10:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori