Historia prekėse e Modrić, serbėt i vranė gjyshin
Pëlqej
Kroacia arrti tė shkruaj histori mbrėmjen e djeshme me atė fitore kundėr Anglisė.

Pėr kėtė pėrballje tablodi anglez "The Guardian" u ka kushtuar edhe njė shkrim kroatėve ku ndėr tė tjera veēohet historia prekėse e Luka Modriē dhe Mario Mandzukic.

Njė histori e pazakontė e njė shteti tė Europės qė ende ėshtė i traumatizuar nga dhuna dhe lufta qė e pėrjetoi nė vitet e 90’.

Militantėt serbė kishin vrarė gjyshin e Luka Modric, sot kapiten i skuadrės sė Kroacisė, e cila nė kėtė Botėror arriti nė Finale.

Jeta e vėshtirė e Modric nuk e ka penguar qė tė ndjekė ėndrrėn e tij dhe tashmė i duhet edhe njė fitore ndaj Francės pėr tė qenė pretendenti numėr njė i "Topit tė Artė".

Nga ana tjetėr edhe Mario Mandzukic kur ishte fėmij ishte detyruar tė shkonte si refugjat nė Gjermani.

Arritja e Kroacisė nė gjysmėfinale padyshim qė ishte fitore, madje ishte mbi pritshmėrinė, shanset demokrafike e ekonomike.

Nė Moskė, qė nga fillimi i kampionatit, pėrkrahėsit kroatė mbanin pankartat “Kemi ardhur pėr tė fituar, nuk dorėzohemi”.

"Imagjinoni nėse futbolli kroat kishte ekzistuar para atij anglez!", tha trajneri Zlatko Daliē kur Kroacia e mundi Rusinė nė ēerekfinale dhe tashmė ata me shumė punė dhe vullnet kanė arritur tė prekin ėndrrėn e finales sė Botėrorit. /albeu.com/

Shtuar më 12/07/2018, ora 16:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori