Armand Duka kundėr hetimit tė FIFA-s ndaj "shqiponjės"
Pëlqej
Edhe presidenti i FSHF-s ka njė reagimim pėr vendimi i FIFA-s pėr nisjen e hetimeve pėr mėnyrėn e festimit tė dy futbollistėve shqiptarė, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, nė fitoren 2-1 tė Zvicrės me Serbinė.

Sipas kreut tė Ferderates sė Futbollit Shqiptar, ky vendimet i organeve tė FIFA-s ėshtė sa qesharak aq edhe primitiv:

“Futbolli ėshtė njė lojė qė ka emocione tė forta dhe tė bukura. Nė ēdo ndeshje tė Botėrorit shikon mėnyra tė ndryshme tė festimit tė golave. Edhe Xhaka e Shaqiri festuan nė mėnyrėn e tyre golat e shėnuar. Simboli i Shqiponjės nuk ėshtė aspak njė simbol i ndaluar nė asnjė vend tė Botės. Nuk ėshtė simbol lufte, urrejtjeje dhe diskriminimi. Kėrkesa pėr investigim nė FIFA pėr mėnyrėn e festimit tė Xhakės dhe Shaqirit ėshtė, sa qesharake aq edhe primitive. Simboli i Shqiponjės nė Flamurin tonė kombėtar nuk ka pse tė shqetėsojė askėnd!”

Ndėrsa mė parė ka reaguar edhe Federata e Futbollit tė Zvicrės nė lidhje me mundėsinė qė futbollistėt kosovarė tė ndėshkohen me dy ndeshje pezullim, Presidenti i Federatės Zvicerane tė Futbollit, Peter Gillieron, tha prerė: “Do tė ishte goditje e rėndė nėse do tė ndėshkohen”. /albeu.com/
Shtuar më 25/06/2018, ora 09:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori