Arbitri tregon tė vėrtetėn si e goditi Zidane me kokė Materazzin
Pëlqej
12 vite mė parė nė finalen e Botėrorit tė 2006, Franca pėrballej me Italin.

Kėta tė fundit arritėn tė fitonin vetėm me anė tė penaltive, por pėrveē lojės nė kėt ndeshje mbahet mend edhe njė incident ku u pėrfshi Zinedine Zidane.

Bėhet fjalė pėr njė nga skenat mė tronditėse tė futbollit ku Zidane goditi me kokė gjoks Marco Materazzin.

Kėtė histori pas 12 vitesh ka zgjedhur ta ritregoi edhe njė herė arbitri argjentinas Horacio Elizondo pėr emisionin “TED talk".

“Nė njė moment e pashė Materazzin tė shtrirė nė tokė, isha rreth tridhjetė, ose dyzet metra larg, kėshtu qė e ndalova lojėn. Shpejt, nėpėrmjet “intercomeve” tona, pyeta ndihmėsit e mi se ēfarė ndodhi. Vetė nuk kisha parė absolutisht asgjė”, – shprehet Elizondo.

Nė atė pikė ndėrhyri njė tjetėr argjentinas, Luis Medina Cantalejo, qė ndėrhyri dhe i sqaroi me kufje gjithēka kishte ndodhur kryesorit Elizondo.

Kėtė ish-ndihmės nė atė ndeshje, Elizondo e quan si “engjėllin e tij kujdestar”. Duke vepruar si gjyqtar i katėrt atė ditė, Medina i kishte parė tė gjitha nė mėnyrė tė qartė. “E tmerrshme, goditja me kokė e Zidane ndaj Materazzi ishte e tmerrshme… I tha “zezak” dhe Zidane e goditi Materazzin”, – mė tha me kufje. Deri kur kam parė videon e momentit, nuk do ta besoja dot”.

Edhe pse arbitri Elizondo kishte kėrkuar njė pėrgjigje mė teknike ndaj situatės, ai shpjegoi se asistenti i tij spanjoll i kishte folur atij me njė shpėrthim shumė tė pasionuar. “E vetmja gjė qė ai nuk arriti tė mė thoshte ishte ‘olé’, – kujton Elizondo me shaka. Pėr momentin kur Elizondo do tė nxirrte kartonin e kuq, ai tha: “Kur shkova nė “skenėn e krimit”, e kisha tashmė kėtė informacion dhe e dija se do ta dėrgoja jashtė Zidane”. /albeu.com/
Shtuar më 19/07/2018, ora 12:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori